Bezpłatna konsultacja: tel.: 693 181 863.

promocje Black Friday 2023

BLACK FRIDAY 2023

//
komentarze0
/

W piątek, 24 listopada 2023 roku obchodzić będziemy długo wyczekiwany Black Friday 2023, czyli dzień, w którym sklepy organizują wyprzedaże swoich magazynów. W tym czasie można spodziewać się okazji cenowych, chociaż trzeba pamiętać, że obniżki w Black Friday 2021 wyniosły jedynie 3,6%, a niemal 60% sklepów internetowych nie zmieniło cen w ogóle. (wg raportu firmy Deloitte).

Bardzo wysoki poziom inflacji sprawia, że znalezienie prawdziwych promocji staje się coraz trudniejsze. Wielu kupujących oczekuje, że podczas Black Friday 2023, znajdzie super promocję i uda się im zaoszczędzić. Tutaj trzeba mocno uważać, ponieważ już nie raz się okazało, że było dużo fałszywych promocji.

Jak zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest BLACK FRIDAY

Black Friday, znany także jako Czarny Piątek, to dzień, w którym odbywają się największe wyprzedaże w ciągu roku. Tradycja ta jest szczególnie popularna w Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach, takich jak Kanada, Wielka Brytania i Australia, i zazwyczaj przypada na ostatni piątek listopada, tuż po Święcie Dziękczynienia. Wyprzedaże Black Friday są powszechnie uważane za największe obniżki cen, jakie można znaleźć w sklepach.

W Polsce Black Friday nie jest jeszcze tak popularny jak w niektórych innych krajach (z każdym rokiem staje się coraz bardziej rozpoznawalny).
Co ciekawe, w niektórych sklepach (czy też sieciach sklepów) wyprzedaże trwają przez cały tydzień, co jest nazywane jako Black Week, podczas gdy niektóre sklepy ograniczają się do weekendu i organizują promocję pod nazwą Black Weekend.

BLACK FRIDAY 2023 a przepisy prawa

Tutaj warto zwrócić uwagę na unijną dyrektywę Omnibus, która ma na celu wprowadzenie większej przejrzystości w promocjach. W Polsce i kilku innych krajach UE, dyrektywa Omnibus obowiązuje dopiero od początku 2023 r. Dotyczy ona głównie sprzedawców działających na odległość, takich jak e-sklepy, czy też handlujących poza stałym punktem sprzedaży. Nowe przepisy wymagają od sprzedawców podawania informacji o najniższej cenie produktu lub usługi, która obowiązywała w ciągu ostatnich 30 dni przed obniżką. Jeśli produkt lub usługa były dostępne krócej, to podaje się cenę od momentu wprowadzenia do sprzedaży. To ma pomóc kupującym w rozeznaniu się, czy cena nie została specjalnie zawyżona na chwilę przed obniżką.

Naciąganie cen podczas Black Friday

W firmach zajmujących się sprzedażą działy marketingu pracują cały czas, aby pozyskać jak najwięcej klientów, aby sprzedać im jak najwięcej towaru. Firmy zarabiają na sprzedaży a im drożej sprzedadzą tym będę mieli większe zyski – prosta zasada w handlu. Tutaj nie ma co się dziwić. Głównym zadaniem każdej firmy jest zarabianie pieniędzy.
Praktycznie w każde święta czy też wydarzenie okolicznościowe (np. rozpoczęcie roku szkolnego, rozpoczęcie sezonu grillowego) dział marketingu w firmach przygotowuje różnego rodzaju promocje typu 2 +1 gratis, duże opakowanie w cenie małego, trzeci produkt za 1 zł itp.

Black Friday czy też Black Week to „wielkie wydarzenie marketingowe” – reklamy w TV, prasie, internecie, gazetki czy też bilbordy na tablicach ogłoszeniowych wręcz „krzyczą”, że teraz to jest ten moment na najtańszy zakup i super promocje. Niestety praktyka pokazuje co innego!! Wg raportów firmy Deloitte z ostatnich 3 latach – średni poziom obniżki to zaledwie ok. 3,5%!!

Warto śledzić historię cen, aby uniknąć pułapek podczas promocji Black Friday. Niektórzy sprzedawcy podnoszą ceny kilka czy też kilkanaście dni wcześniej, aby potem wyeksponować wielki upust, obniżając ceny w trakcie wyprzedaży – promocji.
Wystarczy telefon z dostępem do internetu, aby móc zweryfikować czy cena promocyjna w danym sklepie jest rzeczywiście promocją. Bardzo często okazuje się, że cena na produkt w „super promocji” w danym sklepie jest wyższa niż u konkurencji bez promocji (oczywiście tutaj mowa o konkretnych produktach, które są dostępne w różnych sklepach).

Porównywarka cen Black Friday

Na dzień dzisiejszy nie znalazłem żadnej porównywarki z promocjami cenowymi Black Friday.
Bardzo pomocne są tutaj portale, porównywarki cenowe i portale jak: Allegro.pl, Ceneo.pl, Skapiec.pl itp. które pozwalają znaleźć najtańszego sprzedawcę.
Dodatkowym atutem Ceneo.pl i Skapiec.pl jest to, że pozwalają na sprawdzenie historii cen produktów w okresie dłuższym niż 30 dni, które wynikają bezpośrednio z dyrektywy Omnibus.
Dla przykładu posłużę się porównywarką CENEO i produktem Ekspres PHILIPS 4300 LatteGo

porównywarka cen Ceneo - dla ekspresu Philips lattego

Po sortowaniu produktu „od najniższej ceny” widzimy listę sklepów, które oferują dany produkt i w jakiej cenie. Różnica pomiędzy pierwszym a trzecim i czwartym sklepem wynosi 100 zł i jest to różnica ok 4%. Patrząc na całą listę sklepów, w najdroższym sklepie zapłacimy już 2899 zł, czyli różnica 400 zł co daje 16%!!!!

Ciekawie wygląda sytuacja gdy spojrzymy na historię cen tego produktu:

wykaz historii cen - podwyższka ceny przed black friday

Jak się okazuje, jeszcze 26.X (zaledwie 3 dni temu) ekspres ten można było kupić za 2265 zł, czyli 234 zł taniej!!! Zaledwie w ciągu 3 dni cena wzrosła o 10%. Oczywiście tutaj nie mam pewności, z jakiego powodu wzrosła cena. Czy po prostu cena u producenta wzrosła, czy może „marketingowcy” szykują promocję?
Na pewno będę śledzić promocje Black Friday i sprawdzę cenę tego produktu!!

Alert cenowy Black Friday !!!

Jeśli nie lubisz impulsywnych zakupów, warto używać opcji „Alert Cenowy”, dostępnej na platformach takich jak Ceneo i Skąpiec. Możesz ustawić cenę, za którą jesteś gotowy kupić dany produkt, a jeśli pojawi się oferta w tej cenie, otrzymasz powiadomienie. To jest oczywiście opcja dla tych klientów, którzy mogą poczekać z zakupem jakiś czas, aż spadnie cena.

Black Friday a opinie o sprzedawcach

Kiedy masz do czynienia z nieznanym sklepem internetowym, zawsze warto sprawdzić opinie innych klientów oraz ocenę sklepu w porównywarkach, takich jak Ceneo czy Skąpiec. Allegro oferuje również informacje o jakości sprzedawcy i oferowanych produktach. Im więcej opinii na temat danego sklepu i im wyższa ocena, tym bardziej dany sprzedawca jest zaufany.

Problem z transakcjami podczas Black Friday

Korzystając ze znanych portali zakupowych jak Allegro, OLX, Amazon itp. czy też porównywarek cenowych klienci są z automatu objęci różnymi „programami ochrony kupujących”. Na przykład, korzystając z Ceneo, można użyć opcji „Kup Teraz”, która gwarantuje zwrot pieniędzy w przypadku problemów z wykonaniem transakcji. Allegro ma również Program Ochrony Kupujących.
Dużym i znanym portalom sprzedażowym zależy na tym, aby klienci mieli ochronę przed nieuczciwymi sprzedawcami.
Istnieją także firmy zewnętrzne, pośredniczące w płatnościach, które oferują bezpieczne metody płatności i ochronę kupujących. Pozwalają na zapłatę za towar z „opóźnieniem” dopiero po dostawie, a nawet płatność w ratach.

Opinie, którym możesz zaufać

Pierwszy raz widzisz ofertę danego sklepu i nigdy wcześniej takiego sklepu/sprzedawcy nie widziałeś- czy jest on wiarygodny? Czy cena produktu nie jest podejrzanie zbyt niska?

W momencie, kiedy chcę skorzystać po raz pierwszy z danego sklepu internetowego, który nie jest mi znany, staram się zawsze sprawdzić jego wiarygodność. W porównywarkach Ceneo jak i Skąpiec mogę sprawdzić opinię osób kupujących jak i samą ocenę sklepu.
Oczywiście w Allegro, też można sprawdzić opinię danego sprzedawcy i opinię co do jakości oferowanego produktu.
Na Allegro i OLX sprzedającymi może być osoba fizyczna jak i firma. Z kolei w portalach Ceneo i Skąpca, sprzedającymi są tylko firmy.

Fałszywe reklamy Black Friday

Cyberprzestępcy wykorzystują motyw zbliżającego się Black Friday 2023 r.

Coraz więcej jest fałszywych reklamach, w których cyberprzestępcy podszywają się pod różne znane marki i oferują atrakcyjne zniżki.

Reklamy prowadzą na niebezpieczne strony, gdzie wyłudzane są dane kart płatniczych.
Nie dajcie się okraść i bądźcie ostrożni! Przykład reklamy (nie) Mohito!!!

Podsumowanie

Podsumowując, Black Friday to okres, na który warto uważać. To nie tylko okazja dla kupujących, ale i dla nieuczciwych sprzedawców. Warto korzystać z narzędzi takich jak porównywarki cen, opcja „Alert Cenowy”, a także sprawdzać wiarygodność sklepów oraz korzystać z programów ochrony kupujących. Koniecznie trzeba śledzić ceny, ale nie tylko w ofertach promocji Black Friday.
Zakupy podczas promocji Black Friday to nie tylko ten jeden piątek, przed nami jeszcze promocje Black Week oraz Cyber Monday.

Warto również przeczytać inne wpisy z tej serii:

Uwaga: tekst zawiera tzw. linki afiliacyjne. Nic to Ciebie nie kosztuje, natomist jeżeli kupisz coś poprzez ten link, ja dostanę małe wynagrodzenie. Dzięki temu blog będzie mógł być rozwijany. Artykuł zawiera materiały reklamowe

Dziękuję za oddanie głosu!
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Zostaw wiadomość