Bezpłatna konsultacja: tel.: 693 181 863.

Jak obniżyć koszty ogrzewania

16 porad jak obniżyć koszty ogrzewania

//
komentarze0
/

Pojawiają się pierwsze przymrozki, co oznacza rozpoczęcie okresu grzewczego i tym samym wzrost kosztów utrzymania domu lub mieszkania. Koszty te w niektórych przypadkach mogą sięgnąć nawet kilka set złotych miesięcznie. Rachunki za energię w okresie jesienno-zimowym potrafią poważnie obciążyć budżet rodzinny, dlatego warto pomyśleć o sposobach jak obniżyć koszty ogrzewania.

W poniższym artykule podpowiadam, jak oszczędzać na kosztach ogrzewania mieszkania. Większość podanych sposobów może nie jest rewolucyjna, jednak wprowadzenie i zastosowanie ich pozwoli Ci trochę obniżyć te koszty.

UWAGA: niektóre odnośniki w tym artykule zawierają tzw. linki afiliacyjne, prowadzące do Ceneo lub Allegro (otrzymuję od sklepu prowizję od ewentualnego zakupu, co oczywiście nic Cię nie kosztuje)

Dostosuj temperaturę do swoich potrzeb 

Temperaturę w pomieszczeniach warto zmieniać w zależności od:

  • pory dnia: w ciągu dnia wyższa, w nocy niższa
  • codziennych aktywności: podwyższamy gdy jesteśmy w domu a obniżamy jak nas nie ma
  • przeznaczenie pomieszczeń: inna temperatura w łazience, inna w sypialni a jeszcze inna w kuchni.

Zalecane temperatury to:

  • Sypialnia – 17-18 stopni
  • Salon/pokój dzienny 20 stopni
  • Łazienka 24 stopnie
  • pokój dziecięcy (małe dzieci) 21 – 22 stopnie

Jak poprzez okna obniżyć koszty ogrzewania

Niestety przez okna w blokach i domach ucieka najwięcej energii cieplnej. Wg specjalistów – przez okna ucieka nawet ok. 20-25% energii cieplnej. Stosując poniższe triki, można zapobiec utracie ciepła.

1. Uszczelnij okna, otwory itp.

Jakość stolarki okiennej i drzwiowej w wielu budynkach, zwłaszcza tych starszych często pozostawia wiele do życzenia. Przez wyeksploatowane uszczelnienia wokół drzwi i okien do pomieszczeń dostaje się zimne powietrze. W nowych blokach przez źle zamontowane i wyregulowane okna także potrafi dostać się zimne powietrze. Warto zamknąć wszystkie okna i przejechać wokół nich dłonią, aby sprawdzić, czy gdzieś nie wieje. Jeśli tak, to warto dokupić uszczelkę i nakleić na brzeg futryny okiennej.
Każda nieszczelność okna powoduje napływ zimnego powietrza które musi być ogrzane. Zniwelowanie tych szczelin itp. pomoże obniżyć koszty ogrzewania.

2. Wyreguluj okna na zimę.

Niewiele osób o tym wie, ale okna można regulować na lato i zimę. Prostym ruchem każdy z nas może zmniejszysz lub zwiększysz docisk, co zmieni ilość przepuszczanego powietrza. Wystarczy, że: w wyszukiwarce internetowej wpiszesz: regulacja docisku i znajdziesz szybko odpowiednie informacje. Dla przykładu w moich okna wygląda to następująco.

3. Wietrz krótko i intensywnie.

Doprowadzisz do wymiany powietrza w pomieszczeniu, ale jednocześnie nie ucieknie z niego zbyt dużo ciepła. Zimne powietrze jest cięższe od ciepłego, wleje się przez otwarte okno do pomieszczenia i opadnie na dół wypychając ciepłe powietrze do góry.  

Pomieszczenie nie zostanie całkowicie wyziębione, a jednocześnie będzie przewietrzone. Rzeczy znajdujące się w pomieszczeniu nie zdąża się wyziębić i pozwolą utrzymać temperaturę.

To, co jest ważne, przy wietrzeniu pomieszczeń, zakręć grzejniki, aby ten nie pobierał więcej energii, próbując wyrównać temperaturę w pomieszczeniu.
Takie wietrzenie powinno trwać 5 – 7 minut.
Jeżeli nie zakręcić grzejnika i okno będzie otwarte długo – wówczas całe pomieszczenie zostanie wychłodzone (meble, podłoga, ściany itp). Aby ponownie ogrzać je musisz grzać długo i intensywnie co wpłynie na wzrostów kosztów ogrzewania.

4. Odsłaniaj okna w dzień, zasłaniaj na noc.

Gdy świeci słońce, odsłoń swoje okna, pozwoli to na wpuszczenie więcej światła, dzięki temu podgrzejesz mieszkanie (promieniowanie podczerwone). Natomiast wieczorem, zasłoń okna, by Twoje pomieszczenia nie oddawały ciepła na zewnątrz poprzez okna.
Każdy taki element okna: plisy, rolety itp. pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu. Najlepiej do tego tego sprawdzą się zasłony uszyte z grubego masywnego materiału.

Z kolei latem, zasłonięte okna nie wpuszczają słońca aż tak dużo słońca i pomieszczenie nie nagrzewa się. Czyli tutaj mamy oszczędność na kosztach ochłodzenia mieszkania latem.

Grzejnik? – jak obniżyć koszty ogrzewania

Grzejnik jako element bezpośrednio wpływający na temperaturę pomieszczenia, bezpośrednio wpływa na koszty ogrzewania

5. Nie zasłaniaj kaloryferów.

Zadbaj o to, aby meble, rośliny, duże ciężkie zasłony, nie blokowały dostępu do grzejników, dzięki czemu ciepło będzie mogło rozejść się równomiernie po całym pomieszczeniu. Zasłaniając grzejnik, wstrzymujesz ruch powietrza w pomieszczeniu oraz zamiast ogrzewać powietrze, ogrzewasz dany „przedmiot“”” i na tym traci się dużo energii.
Wg różnych wyliczeń – zabudowany czy też zasłonięty grzejnik powoduje wzrostów kosztów ogrzewania o 10%.

6. Przykręć grzejniki przed wyjściem z mieszkania.

Kiedy wychodzisz do pracy lub wyjeżdżasz na dłużej, nie musisz zostawiać kaloryferów maksymalnie odkręconych. Warto je trochę przykręcić. Należy jednak mieć na uwadze, aby zbytnio nie wychłodzić mieszkania. Po nadmiernym wychłodzeniu, ponowne ogrzanie mieszkania może spowodować potrzebę dostarczenia większej ilości ciepła, a to zniweluje oszczędność na koszcie ogrzewania.

7. Załóż głowicę termostatyczną.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaka temperatura jest w pomieszczeniu i mieć nad tym kontrolę, zainstaluj przy grzejniku głowicę termostatyczną. Dzięki niej będziesz mógł automatycznie regulować temperaturę poprzez ustawienie harmonogramu grzania. W droższych głowicach jest już sterowanie smartfonem – co pozwala na sterowanie „grzejnikiem” nawet będąc poza domem.

8. Odpowietrz grzejniki.

Jeśli kaloryfer słabo grzeje przy maksymalnym nastawieniu, a jednocześnie w pokoju jest zimno, to być może trzeba go odpowietrzyć. W zapowietrzonym grzejniku gorąca woda nie ma swobodnego przepływu i grzejnik grzeje tylko jakaś swoją częścią.
W nowych grzejnikach zazwyczaj jest zamontowane pokrętło do odpowietrzania (po przeciwnej stronie niż głowica). Stare grzejniki żeliwne nie mają takiej możliwości, ale w okresie letnim kiedy jest spuszczona woda z centralnego ogrzewania, można zainstalować odpowietrznik automatyczny w korku. (Prawdopodobnie przy montażu odpowietrznika będziesz musiał/a poprosić o pomoc fachowca – najlepiej zgłosić się do administratora budynku).

9. Obniż temperaturę na noc.

Kładąc się spać (zwłaszcza w okresie grzewczym), każdy ubiera się w piżamę i kładzie się pod kołdrę. W nocy w zupełności wystarczy ok. 17-18 stopni podczas snu, w ciągu dnia komfortowe 20-21 stopni.

10. Zamontuj folię odbijającą ciepło.

W marketach budowlanych można kupić tzw. ekran zagrzejnikowy. Przymocuj go za kaloryferem na ścianie oraz na parapecie ponad grzejnikiem (to bardzo ważne jeśli masz kamienny lub marmurowy parapet). Ta specjalna mata odbija promieniowanie cieplne twojego kaloryfera, które inaczej ogrzewa ścianę za nim, przez co tracimy pieniądze. Wg wyliczeń taka folia może nawet o 10% zwiększyć wydajność cieplną grzejnika.

Inne sposoby: jak obniżyć koszty ogrzewania

11. Spędzajcie czas wspólnie.

Zamiast siedzieć osobno w swoich pokojach, spędzajcie zimne dni wspólnie. Temperatura naszego ciała jest wyższa niż temperatura powietrza, co wpływa na jego ogrzanie.

12. Cieplej się ubieraj.

Zamiast chodzić w krótkim rękawie i grzać w mieszkaniu do ok. 23 stopni, warto założyć coś cieplejszego, wówczas np. 21 stopni będzie to temperatura komfortowa.

13. Zimno Ci w nogi? Kup sobie dywan.

Na pewno z lekcji fizyki pamiętasz, że: zimne powietrze opada na dół. Dlatego podłoga zawsze jest najzimniejsza. Jakikolwiek dywan położony na podłogę izoluje od zimna. Można także założyć grubą czy też drugą parę skarpet. Stanowczo najlepszym rozwiązaniem będą ciepłe kapcie.

Tutaj w dobrej sytuacji są osoby budujące dom, mogą zastosować ogrzewanie podłogowe. W mieszkaniach bardzo rzadko się zdarza taka możliwość, aby przebudować całą instalację dotyczącą ogrzewania. Na szczęście technologia idzie do przodu i można zastosować folię grzewczą pod panele – rozwiązanie nie jest tanie – ale pewnie z czasem będzie coraz tańsze.

14. Ćwicz.

Bardzo prosta czynność, która bez wydawania, chociażby 1 pln pozwoli na ogrzanie się. Kilka pompek lub przysiadów pozwolą rozgrzać się a dodatkowo ćwiczenia fizyczne wykonywane sukcesywnie, wpływają pozytywnie na nastrój oraz na sylwetkę.

15. Ogrzewaj się ciepłem sąsiednich mieszkań.

Jeżeli masz mieszkanie w środku bloku, to masz komfortową sytuację. Może okazać się, że nawet nie grzejąc, będziesz mieć wystarczająco ciepło w mieszkaniu. Ciepło przenika przez sufity i ściany. Twoi sąsiedzi, grzejąc w swoim mieszkaniu, częściowo ogrzewają także twoje.

16. Kontroluj ogrzewanie części wspólnych.

Bardzo często nie zwracamy uwagi na to czy grzejnik w częściach wspólnych jest odkręcony maksymalnie. Wystarczy, aby na klatce schodowej było ciepło, a nie gorąco. Okna nie powinny być otwarte a drzwi zawsze zamknięte.

Jesteś zainteresowany/a wyliczeniem swojej zdolności kredytowej, to zapraszam do kontaktu lub prześlij dalej jeśli uważasz, że warto.

Warto również przeczytać inne wpisy z tej serii:

Dziękuję za oddanie głosu!
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Zostaw wiadomość