raport BIK, BIG, KRD, ERIF za darmo

Jak sprawdzić raport BIK, BIG, KRD i ERIF za darmo?

///
komentarze0
/

Pozytywna historia kredytowa jest bardzo ważna, aby starać się o kredyt. W artykule podpowiadam, w jaki sposób zupełnie za darmo sprawdzić swój raport BIK, BIG KRD i ERIF.

Kiedy warto sprawdzić?

Z całą pewnością powinieneś to zrobić gdy masz w planach ubieganie się o kredyt hipoteczny czy też gotówkowy. Potencjalnego kredytobiorcę, banki sprawdzają szczegółowo pod kątem historii kredytowej. Poza tym, po weryfikację w bazach BIK, BIG, KRD i ERIF sięgają również inne firmy, którym zależy na wiarygodnych klientach (np. firmy telekomunikacyjne lub sklepy, w których starasz się o rozłożenie zakupów na raty). Jak widać, negatywna historia kredytowa może namieszać w wielu sytuacjach życia codziennego.

Sprawdzenie swojej historii kredytowej daje Ci możliwość weryfikacji, czy spłacasz w terminie swoje zobowiązania. Dodatkowo masz możliwość zweryfikowania czy żadna firma nie wpisała Cię na listę dłużników. Mamy tam również podgląd na zapytania, które są wysyłane na nasz temat z różnych firm. Szczególnie jest to zalecane osobom, którym został skradziony dowód osobisty – na tej podstawie mógł ktoś próbować wyłudzić kredyt.

Jeżeli wszystko jest OK, daje Ci to pewność, że jesteś bardziej wiarygodny dla banków czy też innych firm.

Jak sprawdzić raport BIK, BIG, KRD i ERIF za darmo?

Każda z tych instytucji pozwala raz na 6 miesięcy pobrać raport zupełnie za darmo. W zależności od raportu znajdziesz tam informacje dotyczące opinii o terminowości spłaty przez Ciebie zobowiązań – głównie BIK i ERIF. W pozostałych bazach wpis na twój temat będzie wówczas, jak nieterminowo regulujesz swoje zobowiązania. Każdy z raportów będzie zawierał informacje dotyczące banku/firmy/instytucji, która dokonała wpisu na twój temat.

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

Wchodzimy na stronę www.bik.pl i u góry po prawej stronie odnajdujemy „zaloguj się” a następnie klikamy w „załóż konto”.

Następnie należy uzupełnić swoje dane osobowe (obowiązkowo tam, gdzie jest *):

 • imię i nazwisko, adres e-mail, nr telefonu
 • pesel, dane dotyczące dowodu osobistego
 • dane dotyczące adresu zamieszkania
 • obowiązkowo pierwsza zgoda na tak (pozostałe nie są obligatoryjnie wymagane)
 • następnie aplikacja poprosi o sprawdzenie poprawności danych, aby nie było błędów 

Jeżeli mamy wszystko sprawdzone, aplikacja przekieruje Cię do aplikacji związanej z płatnością. Tutaj musimy dokonać przelewu na 1 pln. Następnie po zaksięgowaniu środków, aplikacja wysyła link aktywacyjny na adres e-mail wskazany na początku formularza. Po kliknięciu w link aktywacyjny, w nowo wyświetlonym oknie, wpisuje się kod z SMS i ustawiamy swoje indywidualne hasło. Jeżeli wszystko zrobiłeś/aś poprawienie, pojawia się przycisk z możliwością do zalogowania się do aplikacji.

Teraz, aby sprawdzić swój raport BIK za darmo, musisz wysłać wiadomość poprzez aplikację. Klikamy w ikonkę „koperty” u góry po prawej stronie. Wybieramy tytuł wiadomości „inny” temat, a w komentarzu „Dzień dobry, zgodnie z Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. (RODO), proszę o przedstawienie kopii moich danych, jakie są przetwarzane przez BIK”. W standardzie BIK ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi, ale bardzo często robi to szybciej.

Jeżeli zależy nam na szybkości, aby natychmiast otrzymać swój BIK, wówczas musimy wybrać jeden z płatnych raportów. 🙁

Jak sprawdzić raport BIG za darmo?

Wchodzimy na stronę www.big.pl, a następnie zakładkę „konsument” i „Sprawdź Siebie” i „Przejdź do rejestracji”.

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link aktywacyjny – klikamy w niego i logujemy się do portalu. Kolejnym krokiem jest wybór profilu, ja wybrałem ten dla „konsumenta”.

Koniecznie należy uzupełnić dane:

 • osobowe: imię i nazwisko oraz pesel
 • dane dotyczące zameldowania
 • seria i nr dowodu osobistego
 • ostatnim krokiem, jaki wykonałem to było wysłanie skanu dowodu osobistego (w formacie pdf, jpg, tiff)

Po zweryfikowaniu konta przez BIG, w ciągu kilku godzin dostajemy informację na e-maila, że: można pobrać 2 raporty BIG za darmo – „z Rejestru Zapytań” i „o Sobie”. Nie ma wpisów na Twój temat – super!!! Oznacza to, że swoje wszystkie zobowiązania płacisz terminowo.

Jak sprawdzić raport KRD za darmo?

Wchodzimy na stronę ww.krd.pl i u góry po prawej strony klikamy w „Panel Klienta”. Następnie na dole strony klikamy w „Zabezpiecz się przed wyłudzeniem danych”. Strona przenosi nas do nowej strony gdzie w pozycji „SPRAWDZENIE SIEBIE W KRD BIG SA” i klikamy w „załóż konto”.

Następnie uzupełniamy dane wymagane przez aplikację:

 • dane osobiste: imię i nazwisko
 • dane kontaktowe: nr telefonu i adres e-mail, nr kodu pocztowego
 • pesel – będzie on stanowić login do aplikacji
 • oraz zaznaczamy obowiązkowe pierwszą zgodę

Po weryfikacji danych możemy bezpiecznie zalogować się na swoje konto.

Ostatnim krokiem jest weryfikacja tożsamości, która odbywa się za pomocą przelewu z twojego konta w banku lub przesłanie dowodu osobistego, po tej czynności czekamy na weryfikację. 

Po zweryfikowaniu można pobrać raport KRD za darmo wchodząc na zakładkę „Raporty” i „Sprawdź, kto w ciągu 12 miesięcy wykorzystał Twój PESEL”.

W pobranym raporcie są same zera? Super!!! Oznacza to, że prawidłowo obsługujesz wszystkie swoje zobowiązania.

Dla mnie osobiście zarejestrowanie się w portalu jest mało intuicyjne dlatego  => TUTAJ <= znajdziesz link bezpośredni do rejestracji. 

Jak sprawdzić raport ERIF za darmo?

Wchodzimy na stronę www.erif.pl i od razu u góry po prawej stronie, klikamy w „zarejestruj się”. Następnie należy uzupełnić podstawowe informacje w zakładce „Przejdź do formularza” – klienci indywidualni oraz obowiązkowo zgoda na pierwszym oświadczeniu.

Następnie po zalogowaniu się podajemy obowiązkowe dane: Imię i Nazwisko oraz Pesel, zaznaczamy obowiązkową zgodę i klikamy „zapisz”. W celu weryfikacji aplikacja prosi o przelew na 1 pln lub też przesłanie zdjęcia dowodu osobistego.

Po pozytywnej weryfikacji można skorzystać z możliwości systemu ERIF:

 • raport zapytań na Twój temat (czy ktoś dopisał do ERIF informacje na Twój temat)
 • raport z rejestru zapytań (czy złożono zapytania na Twój temat w ERIF)
 • raport o dokumencie (czy ktoś próbował posłużyć się skradzionym Tobie lub podrobionym na Twoje nazwisko dokumentem)

Przepisy prawa dotyczące darmowej weryfikacji BIK, BIG, KRD i ERIF

Za darmo BIK, BIG, KRD i ERIF można sprawdzić raz na 6 miesięcy. Zgodnie z ustawą z dnia 09.04.2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych „Art. 23. Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go informacji gospodarczych przechowywanych przez biuro, przekazanych zgodnie z art. 14-18. Dostęp w zakresie informacji gospodarczych dotyczących dłużników będących konsumentami jest bezpłatny, jeżeli następuje nie częściej niż raz na 6 miesięcy”.

BIK jest „wyjęty” spod tej ustawy, dlatego ma prawo do pobierania płatności za raporty – a jak zrobić to za darmo napisałem w artykule powyżej w części dotyczącej BIK.

Aby otrzymać raport BIK, BIG, KRD i ERIF za darmo niezbędne jest zarejestrowanie się w danej instytucji. W celu bezpieczeństwa informacji niezbędna jest dokładna weryfikacja nas jako użytkowania – można to zrobić za pomocą przelewu na 1 pln z naszego imiennego konta lub też przesłanie zdjęcia dowodu osobistego. Sam osobiście, jedynie w BIK dokonałem przelewu na 1 pln, w pozostałych instytucjach przesłałem zdjęcie dowodu osobistego (zdjęcie dowodu odpowiednio przygotowałem poprzez wymazanie niektórych informacji: imiona rodziców, data wydania i ważności, nr i seria dowodu osobistego, organ wydający).

Dodatkowo raport BIK można uzyskać w banku, o ile masz tam założone konto lub należy udać się bezpośrednio do placówki bankowej  – sprawdź TUTAJ

Jesteś zainteresowany/a wyliczeniem swojej zdolności kredytowej? Zapraszam do kontaktu lub prześlij dalej, jeśli uważasz, że warto. 🙂

Warto również przeczytać inne wpisy z tej serii:

Please follow and like us:
error
fb-share-icon

Zostaw wiadomość

error

Podoba się blog? Dołącz do profilu na Facebooku