Bezpłatna konsultacja: tel.: 693 181 863.

jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?.

//
komentarze0
/

Wielu klientów kupując mieszkanie na kredyt, zastanawia się czy będą mogli sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym, w momencie jak będzie taka konieczność? Czy będą mieli problemy ze sprzedażą takiego mieszkania i czy będą mogli uzyskać ze sprzedaży „dobrą cenę”?. Patrząc na aktualny wysoki poziom oprocentowania kredytów hipotecznych taki temat jest poruszany przez wielu moich klientów, którzy kilka czy też kilkanaście lat temu kupili mieszkanie. W poniższym artykule dowiesz się jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym i bezpieczenie przeprowadzić taką transakcję.

Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Sposób przeprowadzenia transakcji sprzedaży mieszkania z hipoteką (kredytem hipotecznym) jest analogiczny, jak gdybyś nie miał takiego kredytu. Sprzedaż mieszkania na które był zaciągnięty kredyt nie obniża wartości nieruchomości!. Musisz jako sprzedający, przedstawić kupującemu dodatkowy dokument z banku, w którym zaciągnąłeś kredyt na zakup mieszkania. Dokument ten jest wymagany w sytuacji, jeżeli: całkowita spłata kredytu ma pochodzić ze środków kupującego. Jeżeli chcesz i masz możliwości dokonać spłaty kredytu hipotecznego ze środków własnych to wówczas takiego dokumentu nie musisz przedstawiać.
Dokument taki musi zawierać takie informacje jak: nr umowy kredytowej, aktualne saldo/wysokość zadłużenia (wysokość kapitału pozostałego do spłaty), nr rachunku bankowego do wcześniejszej spłaty kredytu oraz zgodę banku, iż po całkowitej spłacie kredytu bank wyrazi zgodę na wykreślenie obciążenia hipotecznego (wykreślenie hipoteki).

Bardzo często zdarza się, że w harmonogramie płatności który masz dostępny w e-bankowości nie ma wszystkich wymaganych informacji.

Jak przeprowadzić taką transakcję, aby była ona bezpieczna dla strony sprzedającej i kupującej.

W zależności od tego, czy strona kupująca kupuje mieszkanie za gotówkę, czy też finansuje zakup za pomocą kredytu hipotecznego, cały proces wygląda nieco inaczej. Wszystkie ustalenia powinny mieć najlepiej formę pisemną. W przypadku jak kupujący będzie wspierał zakup nieruchomości kredytem hipotecznym to umowa kupna – sprzedaży nieruchomości – powinna uwzględniać dodatkowy czas potrzebny na uzyskanie kredytu hipotecznego przez kupującego.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym – jeżeli kupujący ma gotówkę?

W momencie, kiedy sprzedajemy mieszkanie a kupujący posiada gotówkę na zakup mieszkania – możemy od razu podpisać umowę (kupna-sprzedaży) w formie aktu notarialnego przeniesienia własności.

W takiej umowie płatność za mieszkanie może być dokonana w całości od razu lub też podzielona na 2 etapy.
Jeżeli taka umowa jest 2 etapowa to w pierwszej kolejności musisz spłacić kredyt hipoteczny. Możesz w tym celu użyć środków własnych (jeżeli posiadasz je w takiej wysokości) czy też części środków, które otrzymałeś od kupującego – tak aby cały twój kredyt hipoteczny został spłacony.

Po całkowitej spłacie kredytu otrzymasz (jako sprzedający) pismo z banku dotyczące, że: kredyt został spłacony i bank wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki z IV działu księgi wieczystej. Pismo o wcześniejszej spłacie kredytu pokazujesz kupującemu. Pisemną zgodę na wykreślenie hipoteki przekazujesz stronie kupującej.
Następnie kupujący przelewa Tobie pozostałą kwotę środków.
Ostatnim krokiem nowego nabywcy jest złożenie wniosku o wykreślenie hipoteki z IV działu księgi wieczystej. Należy tutaj pamiętać, że: taki wniosek może złożyć tylko właściciel mieszkania – czyli kupujący.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym – jeżeli kupujący bierze kredyt hipoteczny?

Nieco inaczej wyglądają kroki, jeżeli kupujący chce kupić mieszkanie i wpierać się kredytem hipotecznym.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym – krok po kroku
Krok 1.Udaj się do banku po zaświadczenie o kwocie pozostałej do spłaty i promesie dotyczącej wykreślenia z hipoteki.
Krok 2.Popisz umowę przedwstępną z nabywcą – tak aby mógł złożyć wniosek kredytowy. Możecie podpisać umowę cywilno-prawną lub też umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego.
Krok 3. W momencie jak kupujący ma już podpisaną umowę kredytową – udajcie się do notariusza i podpisujecie umowę w formie aktu notarialnego (umowa przeniesienia własności).
Krok 4.Przy podpisaniu aktu notarialnego – notariusz dokona odpowiednich wpisów do księgi wieczystej. Notariusz wkłada wniosek o zmianę właściciela nieruchomości. W tym momencie notariusz w imieniu strony kupującej może złożyć wniosek o wpis hipoteki do IV działu księgi wieczystej. (Taki wniosek kupujący może złożyć wniosek samodzielnie).
Krok 5.Bank nabywcy przelewa część pieniędzy (kwota równa aktualnemu zadłużeniu w banku) na nr rachunku bankowego podanego w dokumencie dotyczącym wcześniejszej spłaty kredytu banku oraz na twój prywatny rachunek wskazany w akcie notarialnym.
W zależności od banku może wystąpić taka sytuacja, że wypłata środków na twoje prywatne konto nastąpi dopiero po okazaniu w banku zaświadczenia o wcześniejszej spłacie kredytu.
Krok 6.Po spłacie kredytu uzyskaj ze swojego banku dokument poświadczający wcześniejszą spłatę kredytu oraz zgodę wykreślenie hipoteki – przekaż ten dokument nowemu właścicielowi.

Tutaj nowy właściciel musi także złożyć wniosku o wykreślenie hipoteki z IV działu księgi wieczystej.

Jak sprzedać mieszkanie jeżeli jest wyższa wartość kredytu niż cena sprzedaży?

Przede wszystkim dotyczy to sprzedających, którzy mają kredyt we frankach szwajcarskich (walucie obcej). Przy obecnych kursach walut, może okazać się, że aktualna wysokość zadłużenia przewyższa ich wartość rynkową nieruchomości.

Aby taką transakcję sfinalizować musisz nadpłacić kredyt hipoteczny. Aktualne saldo zadłużenia nie może być wyższe niż wynosi wartość transakcji.

W obecnym okresie czasu – kredyty frankowe są też mało korzystne dla banków (ze względu na unieważnienia umów frankowych). Bank może zaproponować przewalutowanie Tobie zadłużenia po kursie dużo bardziej atrakcyjnym niż wynosi aktualny kurs walut – dzięki temu aktualne saldo zadłużenia może być niższe niż wartość sprzedaży.

(Tutaj jeden z klientów mówił mi, że ma zapewnienie z kancelarii prawnej zajmującej się kredytami frankowymi – nawet po sprzedaży mieszkania i spłaty kredytu walutowego może unieważnić umowę. Nie wiem czy tutaj klient wszystko dobrze zrozumiał – dlatego jeżeli jesteś w takiej sytuacji to koniecznie potwierdź to w takich kancelariach).

Przed sprzedażą mieszkania z kredytem we frankach warto skonsultować ten pomysł doradcą kredytowym.

Podsumowanie

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Może wydać się dość trudnym przedsięwzięciem – powyższy opis całego procesu pozwoli Tobie sprawnie i bez stresu przeprowadzić cała transakcję.

Jesteś zainteresowany/a wyliczeniem swojej zdolności kredytowej, to zapraszam do kontaktu lub prześlij dalej jeśli uważasz, że warto:).

Warto również przeczytać inne wpisy z tej serii:

Dziękuję za oddanie głosu!
[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Zostaw wiadomość