fbpx
Bezpłatna konsultacja: tel.: 693 181 863.

Bezpieczny kredyt 2%

Ważne informacje o Bezpieczny kredyt 2%

//
komentarze0
/

Ważne informacje na temat Bezpieczny kredyt 2%!! Aktualnie Sejm przygotował pod nazwą Rządowy projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Projekt tej ustawy został skierowany do Senatu, który może zaakceptować obecny projekt lub też złożyć poprawki. Aktualnie jest to najbardziej aktualny projekt ustawy dotyczący wsparcia przy zakupie swojej pierwszej nieruchomości. Ustawa ta łączy kilka rozwiązań związanych z kredytem mieszkaniowym: rodzinny kredyt mieszkaniowy zwany potocznie mieszkanie bez wkładu własnego oraz bezpieczny kredyt 2%.

O rozwiązaniu, jakim jest Rodzinny kredyt mieszkaniowy, pisałem już wcześniej w artykule: Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy Znajdziesz w nim, najważniejsze informacje na temat zasad funkcjonowania tego programu.

Natomiast o rozwiązaniu, jakim jest Bezpieczny kredyt 2%, pisałem w artykule: Bezpieczny Kredyt 2%.

Poniżej znajdziesz Ważne informacje o Bezpieczny kredyt 2%. Są to najczęściej zadawane pytania przez osoby zainteresowane przed przystąpieniem do tego programu.

Bezpieczny kredyt 2%, to kredyt na 2%

NIE!! Bezpieczny kredyt 2% to nie jest kredyt z oprocentowaniem 2%, tak naprawdę jest tylko nazwa marketingowa programu.

Zasady dopłat polegają na całkowicie na innych zasadach. Rząd dopłaca do wysokości oprocentowania kredytu i realna stopa w zależności od banku może wynieść ok. 3-4%. Wszystko będzie uzależnione od Banku oraz od tego czy mamy 10, czy 20% wkładu własnego.

Kiedy start programu bezpieczny kredyt 2%?

Bezpieczny kredyt 2% według projektu ustawy ma ruszyć już od 1 lipca 2023 roku. Tutaj ważne – 1 lipca to sobota, czyli mowa o starcie programu od 3 lipca. Na dzień dzisiejszy żaden z banków nie przystąpił jeszcze do tego programu.

Być może start programów w bankach będzie analogicznie tak jak była sytuacja z mieszkaniem bez wkładu własnego. Gdzie w dniu wejścia w życie ustawy żaden z banków jeszcze nie oferował tego kredytu, dopiero po upływie 2 czy 3 tygodni pierwszy bank przystąpi do tego programu, a następnie do niego dopiero przystąpiły kolejne banki. Czy tutaj tak będzie? Najprawdopodobniej dowiemy się dopiero w pod koniec czerwca.

Które banki mają bezpieczny kredyt 2%?

Na dzień dzisiejszy, oficjalnie nie ma jeszcze żadnego banku, który podpisałby umowę z bankiem BGK o przystąpienie do tego programu. Wg informacji, które docierają z banków, są plany podpisania umowy z BGK i przystąpienia dla udzielania kredytów z dopłatą. Banki czekają na finalną wersję ustawy, aby móc przygotować systemy informatyczne i przygotować cały proces. Możemy jedynie spodziewać się, które banki wejdą do tego programu. Na 90% będą to banki, które uczestniczą już w programie mieszkanie bez wkładu własnego: Pekao S.A., PKO BP, Santander, Alior Bank, Banki Spółdzielcze, BPS oraz Bank Ochrony Środowiska. Pozostałe banki „przyglądają się” projektowi i rozważają przystąpienie do programu.

Bezpieczny kredyt 2% wyliczenia rat

Na dzień dzisiejszy żaden z banków nie przygotował jeszcze kalkulatorów dotyczących symulowanych rat kredytów. Na stronie Ministerstwa Rozwoju Technologii znajdziemy jedynie przykładową kalkulację dla konkretnych warunków.

Jako pośrednik (doradca) kredytowy mam przygotowany kalkulator bezpieczny kredyt 2%. Dla moich klientów jestem w stanie wyliczyć rząd wielkości raty, wysokości dopłat, jakich możemy spodziewać się, korzystając ze wsparcia programu bezpieczny kredyt 2%.

Czy takie korzyści finalnie będą wartościowe? Dopiero się to okaże w momencie, jak poznamy ostateczną wersję ustawy (w najnowszym projekcie ustawy jest powołanie się na wskaźnik WIRON) oraz od aktualnych ofert banków.

Zdolność kredytowa a bezpieczny kredyt 2%

Według zapowiedzi rządu zdolność kredytowa w bezpieczny kredyt 2% ma być lepiej liczona niż ta, która jest wyliczana w tradycyjnych kredytach hipotecznych. Wg założenia zdolność kredytowa ma być liczona do wysokości raty, którą ma płacić kredytobiorca, czyli rata po dopłatach. Czy tak będzie, to zobaczymy? Tutaj jeszcze musi swoje zdanie wyrazić Komisja Nadzoru Finansowego, która sprawuje nadzór nad bankami. Banki muszą dostosować się do regulacji KNF. Chodzi tutaj o Rekomendację S czy rekomendację T, o których mogłeś już kiedyś słyszeć.

Natomiast Związek Banków Polskich ma inne stanowisko niż Rząd: „Z punktu widzenia przepisów prawa bankowego w tej materii przepisy pozostają niezmienne, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z programem dopłat, czy innym programem pomocowym”, czyli zdolność ma być liczona tak samo jak dla kredytów bez dopłat.
informacja z dnia 05.06.2023 r – w połowie czerwca ma być zmieniona Rekomendacja S w liczenia zdolności dla bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2% a limit ceny za m2

Rozwiązanie, jakim jest bezpieczny kredyt na 2%, nie przewiduje limitu cenowego za metr kwadratowy! Jedyną wartością jest maksymalna kwota kredytu hipotecznego:

  1. 500 000 zł dla singla
  2. 600 000 zł w przypadku małżeństw lub osoby samotnie wychowującej co najmniej jedno dziecko

Bezpieczny kredyt 2% a wkład własny

Maksymalny wkład własny jest określony kwotowo, a nie procentowo. Udział wkładu własnego przy zakupie mieszkania nie może być wyższy niż 200 000 zł.

Jeżeli wnioskodawca nie ma wkładu własnego wówczas może powiązać bezpieczny kredyt 2% z tak zwanym Rodzinnym kredytem mieszkaniowym — mieszkanie bez wkładu własnego.

Ważne informacje na temat Bezpieczny kredyt 2% dla związków nieformalnych.

Związki nieformalne nie mogą wspólnie ubiegać się o bezpieczny kredyt 2%. Projekt ustawy wyklucza wspólny kredyt. Jeżeli jest związek nieformalny, to tylko jedna z tych osób może przystąpić do programu rządowego, nie mogą tutaj przystąpić dwie osoby tak jak przy tradycyjnym kredycie.  

Ważne informacje na temat Bezpieczny kredyt 2% dla małżeństw z rozdzielnością majątkową.

Projekt ustawy nie rozgranicza na: małżeństwo ze wspólnotą majątkową i rozdzielnością majątkową.
W przypadku chęci skorzystania z bezpieczny kredyt 2%, do zakupu i kredytu muszą przystąpić obydwoje. W przypadku kredytu „tradycyjnego” jedno z nich samodzielnie może kupić i zaciągnąć kredyt.

Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. powołuje się na „kredytobiorca” a nie osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego. Być może wg interpretacji: małżonek z rozdzielnością majątkową będzie mógł samodzielnie kupić nieruchomość w BK2%.

Bezpieczny kredyt 2% ustawa

Tutaj znajdziesz aktualną ustawę o Bezpieczny Kredyt 2%: Ustawa Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2% a nadpłata

Czy można nadpłacać Bezpieczny kredyt 2%?
Projekt ustawy Bezpieczny kredyt 2% przewiduje, że możliwość bezproblemowego nadpłacania kredytu będzie dopiero po okresie pierwszych trzech lat.

W okresie pierwszych 3 lat można nadpłacać bezpieczny kredyt 2% pod pewnymi warunkami:
1. Łączna wysokość spłaty i zapłaconej przez kredytobiorcę raty tego kredytu nie przekroczyła w danym miesiącu kwoty pierwszej, pomniejszonej o dopłatę do raty tego kredytu.

2. W ciągu pierwszych 3 lat wartość nadpłaty oraz wartość wniesionego wkładu własnego nie może być wyższa niż 200 tys. zł

Bezpieczny kredyt 2% dla obcokrajowca

Z rozwiązania, jakim jest bezpieczny kredyt 2%, mogą skorzystać także obcokrajowcy. Ważne jest to, że obcokrajowskiej musi prowadzić gospodarstwo domowe w Polsce. Natomist jeżeli nie prowadzi gospodarstwa domowego w Polsce, to małżonek tej osoby musi posiadać obywatelstwo polskie.

Bezpieczny kredyt 2 a budowa domu

Ważne informacje na temat Bezpieczny kredyt 2% a rozpoczęta już budowa domu

Rozwiązanie to przewiduje także możliwości wybudowania nieruchomości, przy czym mamy tutaj trochę inne limity niż w przypadku zakupu mieszkania. W przypadku posiadania działki i budowy domu, maksymalna docelowa wartość nieruchomości może wynieść nie więcej niż 1 mln zł.

Jeśli obecna wartość działki z rozpoczętą budową przekracza 200 tys., to można będzie otrzymać bezpieczny kredyt 2% jedynie w wysokości:

– 100 tys. (singiel bez dziecka)

– 150 tys. (małżeństwo lub w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedno dziecko)

Czyli jest to bardziej kredyt dla tych osób, które budowały dom za gotówkę, a zabrakło środków na dokończenie budowy czy też wykończenie.

Oczywiście nadal musi być spełniony warunek, że wartość wkładu własnego i kredytu nie przekracza 1 mln zł.

Kontrola Bezpieczny Kredyt 2%

Ustawa przewiduje możliwość przeprowadzenia kontroli w ciągu 5 lat od dni złożenia oświadczenie o spełnianiu „uprawień” do ubiegania się o Bezpieczny Kredyt 2%. Kontrolę może przeprowadzić bank, który udzielił kredytu.

Wynajem mieszkania kupionego w Bezpieczny Kredyt 2%.

W projektach ustawy mamy zapisy dotyczące utraty dopłaty do kredytu jeżeli mieszkanie zostanie wynajęte. Wg Ustawy z dnia 26 maja 2023 r. istnieje możliwość wynajęcia takiego mieszkanie bez utraty dopłaty!!.

Jeżeli kredytobiorca rozpocznie prowadzenia gospodarstwa domowego wspólnie z małżonkiem w lokalu mieszkalnym. Jeżeli małżonek nabył ten lokal przed dniem zawarcia małżeństwa z kredytobiorcą lub które nabył w drodze dziedziczenia.

Posumowanie

Poniższy artykuł powstał na najczęściej pojawiające się pytania od klientów. Na bieżąco będę tutaj dodawać odpowiedzi na pytania.

Nie wiesz, czy w Twojej sytuacji możesz starać się o Bezpieczny Kredyt 2%, jaką masz zdolność kredytową, jaka będzie wysokość raty? Na te i inne pytanie mogę Ci udzielić odpowiedzi i przygotować do kredytu hipotecznego.

Na co dzień, spotkać się ze mną można w Warszawie — spotkania stacjonarne Praga oraz Wola.
Zapraszam do współpracy – Piotr Zdanowicz – Twój Ekspert („doradca” pośrednik kredytowy) w Warszawie.

Podcast na temat tego artykułu obejrzysz na YT

Warto również przeczytać inne wpisy z tej serii:

[DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

Zostaw wiadomość