Wakacje kredytowe

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

///
komentarze0
/

Już od dzisiaj: piątek 29 lipca wchodzi w życie ustawa, która zezwala na skorzystanie z wakacji kredytowych a dokładniej, chodzi o: zawieszenie spłaty kredytu. Dokładnie informacje na temat „wakacji kredytowych” można znaleźć w „Ustawa z dnia 07 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom”.

W praktyce jak się jednak okazuje, nie we wszystkich bankach będziesz mógł złożyć wniosek tego dnia. Poniżej przestawiam jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe.

Od Kiedy można składać wnioski?

Ustawa wchodzi w życie z dniem 29 lipca (piątek) i od tego dnia będzie możliwość składania wniosków.

Co to są wakacje kredytowe, opisuję w artykule: Wakacje kredytowe 2022 czy warto

Z założeń przyjętych w ustawie banki są zobligowane na przyjmowanie wniosków już od 29 lipca. Niestety dwa banki przyjęły inne zasady:

 • BNP Paribas: umożliwia składanie wniosków online już od 29 lipca, obsługa w oddziale będzie przyjmować wnioski dopiero od poniedziałku 1 sierpnia
 • Bank Millennium: będzie przyjmować wnioski dopiero od 1 sierpnia

Co do zasady ratę można zawiesić najpóźniej w dniu jej zapadalności (jest to dzień, w którym bank pobiera ratę z twojego konta). Moim zdaniem najlepiej jest to zrobić jednak nieco wcześniej, niż zostawić to na ostatni dzień – nigdy nie wiadomo co może tego dnia wydarzyć się (awaria komputera, zablokowanie dostępu do konta bankowego czy też przeciążenie serwerów bankowych)

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

„Konsument składa wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w postaci papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej” – czytamy w ustawienie. Natomiast KNF, UOKiK, jak i Rzecznik Finansowy mocno naciskają na banki, by złożenie wniosku o wakacje kredytowe było możliwie jak najprostsze — najlepiej, aby udało się to zrobić bez wychodzenia z domu. Moim zdaniem jest to słuszne, ponieważ nie wyobrażam sobie sytuacji, aby kilkaset tysięcy kredytobiorców pierwszego dnia szturmowo placówki bankowe.

W jaki sposób można złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

• Alior

– w bankowości internetowej Alior Online w zakładce Moje sprawy ➔ Dyspozycje, opinie i potwierdzenia. Wówczas powinien załadować się gotowy do wypełnienia wniosek

– osobiście w oddziale

• BNP Paribas

– za pośrednictwem bankowości internetowej (GOOnline) -> Moje Finanse → Kredyty → Wnioski → Wniosek o wakacje kredytowe

– w oddziale (od 1 sierpnia)

• BPS

– bankowość elektroniczna e25

– w oddziale

• GNB

– bankowość elektroniczna

– w oddziale

• ING

– online -> wybierz kredyt, dla którego chcesz zawiesić spłatę -> Wnioski ->  Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu

– w oddziale

• mBank

– online -> Pomoc > Inna sprawa, wpisz w wyszukiwarce „Wsparcie w spłacie kredytów” 

– w oddziale

• Millennium

– online -> Moje produkty -> kredyt hipoteczny -> Wniosek o wakacje kredytowe -> Ustawowe wakacje kredytowe

– w oddziale

• Pekao SA

– online: Pekao24

– poprzez aplikację mobilną PeoPay

– w oddziale

• PKO BP

– w serwisie internetowym iPKO -> Moje sprawy -> Dyspozycje i zaświadczenia -> Nowa dyspozycja -> Kredyty hipoteczne -> Rządowe zawieszenie spłaty kredytu

– w oddziale

• Pocztowy

– za pomocą bankowości internetowej: Pocztowy24: Wniosek->Wakacje Kredytowe złóż wniosek

– w oddziale

• Santander

– online -> Twoje sprawy -> Kredyt hipoteczny -> Zawieś spłatę kredytu

– w oddziale

Czy wniosek muszą złożyć wszyscy kredytobiorcy?

Jeśli wniosek składasz jako e-wniosek przez stronę bankową to wystarczy, że zrobi jeden z kredytobiorców. Natomiast jeżeli wniosek ma być składany w placówce bankowej to już tutaj mamy do czynienia z indywidualnym podejściem banku.

Czy składając wniosek w oddziale wszyscy kredytobiorcy muszą go podpisać?:

 • Alior – wszyscy kredytobiorcy
 • BNP Paribas – wszyscy
 • ING – można mieć podpisane pełnomocnictwo na druku banku
 • mBank – wystarczy jeden kredytobiorca
 • Millennium – wystarczy jeden kredytobiorca
 • Pekao SA – wystarczy jeden kredytobiorca
 • PKO BP – wystarczy jeden kredytobiorca
 • Santander – brak informacji ze strony banku

Samo podpisanie formularza i dostarczenie go do banku może nie wystarczyć. Bank może chcieć, aby wniosek został podpisany w obecności pracownika banku przez wszystkich kredytobiorców.

Zawieszenie jednym wnioskiem, czy nowy wniosek w każdym miesiącu?

Z założenia banki miał maksymalnie uprościć sposób składania wniosków. Niestety praktyka jest inna – banki stosują tutaj bardzo różne podejście:

Tutaj banki dzielą się na grupy:

 • Jeden wniosek na zawieszenie dwóch rat w III i dwóch rat w IV kwartale 2022. W 2023 roku oddzielny wniosek o zawieszenie raty w danym kwartale
 • Oddzielny wniosek przed każdą ratą
 • Jednorazowo można wnioskować jedynie o jeden lub dwa miesiące ustawowych wakacji – wniosek składany raz na kwartał

Zasady te mogą ulec zmianie pod wpływem nacisku UOKiK: „Nie akceptujemy praktyki, która pojawia się już w niektórych bankach, a dotyczy np. wymagania osobnego wniosku na zawieszenie spłaty rat w każdym kwartale obowiązywania wakacji kredytowych, a nawet osobnego wniosku na spłatę poszczególnej raty” – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Czy jak złożysz wniosek o wakacje kredytowe to później nie dostaniesz kredytu?

„W związku z tym, że prawo do wakacji kredytowych przysługuje bezwarunkowo konsumentom w zakresie jednego kredytu hipotecznego przeznaczonego na cele mieszkaniowe – złożenie wniosku i skorzystanie z wakacji kredytowych nie powinno mieć jakiegokolwiek wpływu na późniejszą ocenę zdolności kredytowej konsumenta. Dlatego zweryfikujemy, czy w tym zakresie banki nie represjonują klientów, którzy skorzystali z ustawowego prawa do wakacji kredytowych”Tomasz Chróstny – Prezes UOKiK.
Z informacji, do których udało mi się pozyskać z banków: wakacje kredytowe nie powinny mieć negatywnego wpływu na możliwość zaciągnięcia nowych zobowiązań.

Jesteś zainteresowany/a wyliczeniem swojej zdolności kredytowej, to zapraszam do kontaktu lub prześlij dalej jeśli uważasz, że warto:).

Warto również przeczytać inne wpisy z tej serii:

Please follow and like us:
error
fb-share-icon

Zostaw wiadomość

error

Podoba się blog? Dołącz do profilu na Facebooku